Toplumsal değişimler veya dinamiklerin özel sektör tarafından algılanmaması veya geç algılanması akıl dışı (irrasyonel) ekonomik bir davranıştır. Normal olanı, toplumsal bütüncül (kümülatif) talepler oluşur oluşmaz derhal bu taleplere göre piyasa arzı şekillenir. LPG konusunda hep arz talebin çok çok gerisinden takip etmiştir. Bu sanki Türkiye için bir kader. Önce ekonomik verileri ve gelişmeleri aktarayım:

Türkiye’de geçen yıl ilk yarıda yüksek petrol fiyatlarının, son çeyrekte de küresel krizdeki derinleşmenin etkisiyle benzin tüketimi azalırken, tüketicilerin LPG kullanımına yöneldiği görüldü. 2008 yılı sonu itibariyle benzin tüketimi yüzde 10-11 oranında düştü, buna karşın oto LPG tüketimi yüzde 4-5 oranında arttı. Bu gelişmelere müteakiben, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) sektör toplantıları kapsamında, geçtiğimiz hafta petrol sektörünün temsilcileri ile bir araya geldi. Petrol Sanayi Derneğinin (PETDER) toplantıda, sektörün 2008 yılı gerçekleşme tahminleri ve 2009 yılı öngörülerine ilişkin raporun sunumunu yaptı.

PETDER’in raporunda yer alan tahminlere göre, 2008 yılı sonu itibariyle, benzin tüketimi yüzde 10-11 oranında azaldı. 2007 yılında benzin tüketimi 2,54 milyon ton düzeyindeydi. Motorin tüketimi ise yerinde sayarken, tüketimde, yüzde 0,5-1 düzeyinde bir gerileme gerçekleşti. Buna karşın uygun fiyatı nedeniyle tercih sebebi olan oto LPG tüketimi yüzde 4-5 oranında arttı. Oto LPG tüketimi 2007 yılında 2,06 milyon ton seviyesindeydi.

Sektörün işlem hacmi de artan petrol fiyatlarına bağlı olarak bir önceki yıla göre yüzde 25 civarında artarak 59 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. 2008 yılında satışlardan yaklaşık 23-24 milyar lira tutarında dolaylı vergi sağlandı. Bu bir önceki yıla göre vergilerde yüzde 13-15 artış anlamına geliyor.

Anadolu ajansından haber kanallarına düşen bu bilgileri duyar duymaz haftada iki kez yaşadığım ve çoktandır kaleme almayı düşündüğüm gündem yoğunluğu nedeniyle ertelediğim bu yazı öncelik kazandı. Bir tüketici olarak bana mı bu şekilde denk geliyor yoksa başkaları da aynı sorunları mı yaşıyor bilemiyorum düşüncesiyle petrol istasyonunda diğer sürücülere de sordum. Onlar da benim yaşadıklarımdan muzdaripti.

PETROL FİRMALARI UYANIN!

Orada ne kadar yetkililere durumu iletsek te sonuç değişmeyeceğini biliyorduk. Ama bir çok yayın organında insanların karşısına çıkacak yazılarımda bunu konu etmem isabetli olacaktı. Petrol istasyonunda oto gaz almak için pompaya yaklaşıyorum. O da ne! Oto gaz pompası yanında örüm örüm olmuş kuyruğa girmiş otomobiller, buna karşın bomboş bekleyen diğer motorin, benzin pompaları. Benim yaşadığım bu olayın son bir yıldır genelde her pompada yaşandığını söyleyen sürücüler çoğunluktaydı.

Petrol firmaları toplumsal talepteki bu değişime karşı kayıtsız kalamaz. Tüketiciler nereye kadar bu konuda mağdur olacaktır. Bu mağduriyet kader değildir. Bu nedenle son cümlemi söyleyerek yazımı bitiriyorum.

PETROL FİRMALARI UYANIN, UYANIN VE TOPLUMSAL TALEPLERE KARŞILIK VERİN!

Esenlik dileklerimle.

Not: Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar, www.timeturk.com, www.gunesgazetesi.net, www.haberanaliz.net  www.bilgievreni.com, www.siyasalforum.net www.gercekgazete.web.tr ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Balıkesir Demokrat, Marmara Bölge, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

(Bu yazı toplamda 39, bugün ise 0 kez okunmuş./backup)

Etiketler: , , , ,