AHMET FİDAN MİDYE TAVA SPESİYAL
Dün güzel havayı görünce, çocuklarla denize gittik. Deniz henüz tam soğumamıştı. Fazla suda kalamadık tabi. Suda top oynarken ayğıma bir taş takıldı. Baktım kocaman bir midye. Şimdiye kadar gördüklerimin en büyüğüydü. Biraz daha geniş zemine baktığımda hayli midye vardı. Aldık elimize büyükçe bir poşet başladık toplamaya. Yaklaşık 3-4 kilo topladık.

Aslında midyeyi hiç sevmem. Ama bu kadar büyük midyeyi görünce yenmesi lezzetli olur düşüncesiyle toplamaya karar verdim. Midyeleri işlemden geçirmeye başlamadan önce güzelce yıkadım ve operasyona başlamadan önce sağdan soldan en iyi midye içi nasıl hazırlanır araştırmaya başladım.

Herkes midye dolma, midye tava nasıl yapılır bunu biliyor da, midye içleri nasıl hazırlanır bunu bilen yok. Çünkü herkes hazıra alışmış bu dünyada.

MİDYE TAVADA KIZARTMA
4 Kişilik

Malzemeler :

40 ila 50 adet denizden çıkarılmış dış tarafları temiz yıkanmış ve püskülleri temizlenmiş midye
yarım çay bardağı sirke
2 orta büyüklükte limon
5 diş kabuğuyla ezilmiş sarımsak
1-2 Adet Yumurta
1 Çay bardağına yakın tuz
1 Su bardağı sıvı yağ
Katı veya sıvı yağda rengi değişecek kadar kavrulmuş buğday unu
Yaklaşık bir çorba kaşığı nane
Yaklaşık bir çorba kaşığı kekik
On tel maydanoz
Bir baş soğan
Bir büyük domates

Yapılışı

Midyeler kabuğuyla birlikte temizce yıkanıp püskülleri veya sakallarını temizleyip büyükçe bir tencereye 40-50 adet doldurun. Midyelerin tam hizasına kadar tercihen sıcak su koyun. Ocağın büyük gözünü tam ateş yakın. Bir taraftan da yukarıda yazdığım miktarda naneyi, kaynamaya koyduğunuz suyun üzerine serpiştirin. İki adet limonu ortadan kesip suyun üzerine sıkın ve sıkılmış limon kabuklarını da ocaktaki karışımın içine koyun. Sirkeyi de ilave edin. Tuzu da ilave edip tencerenin kapağını kapatın. Bu şekilde kabuklu midyeler kaynarken siz diğer işlere başlayın.

Yaklaşık olarak bir tam su bardağı unu, katı veya sıvı yağla rengi hafif değişinceye kadar kavurun. Bir taraftan da iki yumurtayı çırpın.

Yarım saat kabuklu midyeler piştikten sonra kendi kendisine el dayanana kadar soğumasını bekleyin. Ağzı açılan midyeleri kabuğundan ayrın ve bu sefer içlerini temizleyip bir kaba koyun. İki adet yumurtayı çırpın ve temizlenmiş iç midyeleri yumurtaya çatalla bandırıp una bulayın ve 1 su bardağı olan yarı kızarmış sıvı yağa hızla koymaya başlayın.

Bu şeklide köfte pişirir gibi turuncu rengini alır almaz pişen midyeleri ayrı bir servis tabağına koyun. Bütün iç midyeleri kızarttıktan sonra servis tabağının üzerine maydanoz tellerini çok kalın bir şekilde doğrayın. Bunun üzerine her bir midyeye bir limon damlası gelecek şekilde limon sıkın servis tabağının kenarlarını halka şeklinde kesilmiş soğanla ve yine yarım ay şekliden dilimlenmiş domatesle süsleyin. Gerekirse bunun üzerine iki tel dere otu da ilave edebilirsiniz.

Yemeği servise sunabilirsiniz. Afiyet olsun.

Not:
Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar https://www.yazarport.com , https://www.gunesgazetesi.net https://www.kamudanhaber.com https://www.bilgievreni.com , https://www.siyasalforum.net https://www.gercekgazete.web.tr www.radyobrt.net ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , , ,