Marul Çorbası Nokta Kom!

Kişisel sitemin yenilenmesiyle ilgili ayrı bir yazı düşündüğüm için pazar yazımıza tuz siber ekmek  istemiyorum. Ama bir haftadır mürekkebimin kurumasının tek nedeni kişisel sitemin dosyalar, veri tabanları ve kodlarla karmakarış

 olmuş siber mutfaktan çıkamamış olmamdır. 

Siber mutfaktan gerçek mutfağa zaman ayıramamamın etkisiyle bu hafta fazlaca sefil kaldım. Hatta öteden beri yazmayı düşündüğüm marul çorbasını yazmaya bile zaman kalmayacaktı. Geç te olsa inat ettim ve yaz mevsimlerinde favori yemeğim olan marul çorbasını yazmadan haftayı kapatmamaya karar verdim. 

Marul Çorbası Tarifi: (4 Kişiliktir) 

Malzemeler: 

1. 1 bağ (demet) orta büyüklükte marul, namı diğer, kıvırcık 

2. Yaklaşık 3 tatlı kasesi kadar koyu kıvamlı ayran 

3. 4-5 diş sarımsak (Mevsim yaz ise, 5 yaprak yeşil sarımsak) 

4. Yarım küçük çay bardağı sıvı yağ 

5. Hepsi bu kadar)))) 

Yapılışı: 

Marulları iyice yıkadıktan sonra çok çok ince kıyım kıyım kıyın. Ne kadar ince doğranırsa yemesi o kadar kolay olur. Doğrama işi bitince tekrar yıkadıktan sonra süzüp bir kenara koyun. 

4 Kişilik marul çorbası için bir litre veya üç tatlı kasesi kadar ayran yapıyoruz veya hazır kullanıyoruz. Ayranımız hafif koyuca olursa (yani cacık ayranına yakın) daha güzel olur. Ayranın içine ezilmiş sarımsağı veya yeşil sarımsak ise doğranmış sarımsağı ilave ederiz. İhtiyaç duyduğumuz kadar tuz ilave edip iyice karıştırın. 

Daha sonra derince bir tava veya orta büyüklük bir pilav tenceresine yarım çay bardağı kadar sıvı yağı koyun ve Yağı orta ateşte 3-4 dakika ısıttıktan sonra sarımsaklı ayranı yağın üzerine birden dökün. Yağın patlamaması için yağa ayranı hızlı ve birden dökmelisiniz. 

Ayranın kesilmemesi veya pıhtılaşmaması için 3-4 dakika sürekli karıştırarak ısıtın. Ayranın ısınma ayarını tadarak bakabilirsiniz. Ayranın içimlik çay sıcaklığına yaklaşmasına yakın doğranmış / kıyınmış marulu üzerine dökün ve karıştırmaya devam edin. Bu karıştırma 2-3 dakikayı geçmemeli. Yemeğin püf noktası burada. Marul çorbasının kıvamı, ayranı pıhtılaştırmadan marulu da kıtırtısı yok olmadan, çorbayı çay sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta ateşten almaktır.  

Marul çorbasının kendine özgü yanı, hemen ve derhal tüketilmesi gereken bir çorbadır. Ocaktan alınır alınmaz yenmeli veya tüketilmelidir. 

Marul çorbası yaz mevsiminde hoş bir diyet çorbasıdır. Çorbanın üzerine hafif nane veya çok çok az pul biber serperek lezzetini artırabilirsiniz. 

Gelecek pazarda buluşmak ümidi ile, pazar kahvenizin ve ağzınızın tadı bozulmasın. 

Not:
Bu yazı, https://www.bilgiagi.net, https://www.bilgievreni.com, https://www.gazetecanik.com, https://www.ahmetfidan.com, https://www.kamudanhaber.com, https://www.siyasalforum.nethttps://www.gercekgazete.web.tr, https://www.ahmetfidan.com ile, Gerçek Gazete, Balıkesir Demokrat, Halkın Sesi Gazete Canik vb. kağıt bası gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Üzerine Siber Ekilmiş Marul Çorbası Tarifi

Etiketler: , , , , , ,