Neden Limon Dolması?

Limon bağımlısı olarak adımız çıktı madem, pazarcı dostlarımıza limon dolması tarifi de yapalım dedim. Limon bağımlılığımın belki de Türk ve Dünya mutfağına yaptığı en önemli katkı bu olsa gerek. J

Bu vesile ile Ahmet Fidan Mutfağı spesiyallerine bir yenisini daha eklemiş olalım. En başta gelen spesiyallerimi kısaca hatırlarsak; şimdiye kadar, Çeşnili Karalahana Çorbası… Başamel Soslu Karnabahar (fırında), Kişniş aromalı Çiğ Köfte, Marul Çorbası, Çoban Kavurma Usulü Kuskus Pilavı, Limon Salatası, Limonlu Muhallebi, Limon Dolması… Limon Reçeli, Limonlu Pilav (Pirinç+Bulgur+Limon Kabuğu) Limonlu Cacık (Salatalık yerine, Limon kabuğu)

Limonlu yemek türlerinden hepsini de bizzat denedim. Ama bazılarının tarifini yazmadım. Bütün bu yemek türlerini limon bağımlısı olduktan sonra denedim. Her birinden muhteşem sonuçlar aldım. Yemek türlerini tadanlardan / deneyenlerden fevkalade geri dönüşler aldım. Bunları Türk ve Dünya mutfağı ile paylaşmazsam dünya kültürü açısından kayıp olur diye düşündüm. Şimdi bu tariflere Limon Dolması ile başlıyorum.

Önce Malzemeler:

Okurlarım bilirler, benim malzeme listem ve ölçülerim oldukça ergonomiktir. Öyle gram türünden malzeme ayarını ilk yemek tariflerimden beri tercih etmemişimdir. Tariflerimiz, litre, bardak, kaşık, kase, tutam vb. ölçekler üzerindendir.

Dolmamız 5 kişiliğe göre bir tariftir.

1.       Orta büyüklükte tercihen büyükçe 10 adet LİMON,

2.       Bir dolu kase kıyma,

3.       İki su bardağı pirinç, (bunun bir bardağını bulgur da yapabilirsiniz)

4.       İki baş soğan,

5.       Yarım bağ maydonoz

6.       Yarım çay bardağı zeytinyağı

7.       İki çorba kaşığı salça (Bir çorba kaşığı domates, bir çorba kaşığı acı biber tercih edilebilir)

8.       Bir tatlı kaşığı karabiber

9.       Bir tatlı kaşığı pul biber,

10.   Bir çay kaşığı kimyon

11.   Bir çay kaşığı tarçın

12.   Bir yemek kaşığı toz şeker

13.   Bir tutam kuru reyhan

14.   Bir veya tercihen iki adet yumurta

15.   Beş adet çeri domates, (çeri domates yoksa, en küçüklerinden normal domates te olabilir. Köy yerlerinde çeri domatese piç domates te denir.

16.   Bir kalp dolusu SEVGİ

YAPILIŞI:

Malzemeleri verdikten sonra en önemli noktaya gelelim.

PÜF NOKTASI:

Lütfen tam ortadan ikiye böldüğünüz limonu sıkacak ile içini boşalttıktan sonra Limon kabuğunu 6 saat suda bekletmelisiniz. Aksi takdirde limon kabuğundaki parafinin acılığı limon dolmasının lezzetini etkileyecektir.

Limonların başlarını kesip, dış kabuklarını (kabuğun yüzeyini) kazıyalım çok değil ama. (Ben kazımadan yapıyorum, limon kabuğuna alışık olmayanlar kazırsa iyi olur.) Sonra limon oyacağıyla içlerini oyalım ve derin bir kabın içine su doldurup üç-dört saat suda bekletelim sudan çıkartıp suyunu süzülmesini bekleyelim. (limonları oyarak içinden çıkan posasını da çekirdeklerini alıp doğrayıp hazırladığımız harcın içine karıştıralım.) Diğer dolmalara hazırladığınız şekilde dolma hacını hazırlayalım.

Bu hazırladığımız malzemeyi limonların İçine dolduralım. çeri domatesleri de ortadan ikiye bölüp içi doldurulmuş limonların üzerine kapatalım. Domatesler, limona kapak olacak şekilde yerleştirelim. Limon dolmasından domatesler pişerken dağılıp ayrılmasın diye, her bir domatesin üst ortasından kürdanla dolmaya sabitleyelim ve pişireceğimiz kabın içine itina ile yerleştirelim. 

Üzerine suyunu koyup bir kapak kapatarak kaynamaya bırakalım, kaynayınca kısık ateşte 10 dakika daha pişirelim. Dolmalar piştikten sonra, servis tabağına alıp zevkinize göre süsleyin üzerine nar ekşisi gezdirin sarımsaklı süzme yoğurt, taze nane yaprakları domates dilimleri, kırmızı turpla servise hazır.

İLAVE İKİ NOT:

Resimdeki denememizde limonu ortadan kesmedik, üstten az kestik. Daha sağlam olsun diye. Siz tam ortadan keserek te yapabilirsiniz. Sizlere afiyet olsun.

Eğer limonu ortadan kestiyseniz, büyük (yarım) domatesle kapak yapabilirsiniz. Limonu üstten az keserek yaptıysanız, çeri (yarım) domatesle kapak yapmanız daha mantıklıdır. Eğer ortadan kesmişseniz, domates ile kapak yapmaksızın, her iki limonun üst ve alt yarısını birbirine kapaklayarak ve dikine şekilde kürdanla tutturursanız bu daha değişik bir form olacaktır.

Evinizden misafir eksik olmasın, soframız bereketli dolsun…
Not limonun kabukları ve limon suyunu da ziyan etmeyelim ondanda limonlu muhallebi yapalım.

Evet değerli pazarcı dostlar, eğer bu tarifime göre dolmayı beğenmediyseniz, dolmayı ödemeli olarak bana gönderebilirsiniz. Sizin yerinize itina ile yerim. Beğenmeyenler ayrıca dijital ortamdan okuyorlarsa yorumlarını yazsınlar, kağıt bası gazeteden okuyorlarsaahmet@ahmetfidan.com a e posta yazarak öneri, dilek ve şikayetlerini dile getirsinler. Size mutlaka dönüş yapılacaktır.

Bu günlük bu kadar efendim. Size mutlu pazarlar, en kötü gününüz böyle olsun. Limonla sağlıcakla kalınız efendim.

Not:

Bu yazı, https://www.bilgiagi.nethttps://www.bilgievreni.com,

https://www.siyasalforum.org,www.bolgeselhaber.com,

www.sinematur.comwww.ahmetfidan.comwww.ahmetfidan.com, ile, Kuzey, Gazete Gerçek, vb. kağıt bası gazetelerde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , , , , ,