Bu gün 23 Nisan, Neşe doluyor insan.
Bu gün 23 Nisan. Bu gün adına kurtuluş destanı dediğimiz içe ve dışa karşı halk ihtilalinin M. Kemal Atatürk tarafından başlatılıp yüksek irade azim vizyon ve istidadıyla Türk ulusunu en olağanüstü dönemde bile DEMOKRATİK BİR ŞEKİLDE yönetimi için Türk Cumhuriyet Meclisini açtığı gündür.

Bu gün 23 Nisansa eğer, maydanozumuz hangisi?

Bu gün yeni kurulan devletin parlamentosunun açıldığı gündür. Bu gün ki, savaşın en şiddetli olduğu zamanlarda bile düzenli ve sistemli olarak çalışan Türk parlamentosunun kuruluş günüdür.

Bu gün öğretmenler görev yapacak, bürokratlar, makamına çocukları oturtacak, ve onların (bir kısmının ezberci hareketlerini, bir kısmının da büyümüş ama küçülmüş hareketlerini yer yer bir şebeğe bakar gibi, yer yer de tüyleri dikenlenerek izleyecekler.

Bu gün 23 Nisansa eğer, maydanozumuz, antidemokratik oluşumuyla asker anayasası olan 1982 anayasasıyla 26 yıldır ağır aksak yürümektedir. Bu ne biçim bir anayasaymış ki, onca zaman içinde değiştirilememiş. Demek ki bizler ulus olarak zorbalığı seven ve zorla dayatılan anayasayı severmişiz. Anti demokratik temele sahip parlamento oluşumunu her yeni seçilecek iktidar değiştirmeyi vaad ederken değiştirmez ve halkın iradesi parlamentoya yansımaz. Bu gelenek te böyle sürüp gider. Her seçimde bu edebiyat yüksek sesle terennüm edilir, yığınlar coşkulu meydanlarda galeyana getirilir, umutlar patlatılır, seçim sonucunda da yavaş yavaş umutlar söndükçe eller kırılsaydı da oy verilmeseydi vaveylaları koparılır.

Aynı nakarat hep aynı aynı!

İşte bu gün 23 Nisansa eğer, bu günün anlam ve önemini ortaya koyan maydanoz, antidemokratik oluşumuyla 82 Anayasasıdır. Bu günkü iktidar sahiplerinin ve bu güne kadarki iktidar sahiplerinin Atatürk’ün olağanüstü dönemde bile gösterdiği demokratlıktan çok ders alması gerekmektedir. Ama neredeeee.

Saygılarımla ve mutlu yarınlar dileklerimle.

Not:
Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar https://www.yazarport.com, https://www.gunesgazetesi.net https://www.bilgiagi.net https://www.bilgievreni.com, https://www.siyasalforum.net https://www.gercekgazete.web.tr www.nevvalsevindi.com ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler: , , ,