Gün geldi çattı. Vee ön, resmi olmayan sonuçlara göre Obama, Birleşik Devletlerin ‘devlet başkanı’ sıfatını kanacağı belli oldu. Ben yine de bu iktidar devrinin sancısız olabileceğini düşünemiyorum. Çünkü bu sefer başkanlıktaki iktidar değişimi Cumhuriyetiçi Parti’den Demokrat Partiye basit bir devir teslim olmayacaktır takdir edersiniz. Bu mücadele asırlar öncesine dayanan tırnakların kanatılarak elde edildiği bir mücadelenin zaferidir aslında.

Bu gün, yarın ve gelecekte Amerika’da iktidar artık siyahlara hizmet etmek zorundadır. Artık Amerika’da ırk ayrımcılığı şu ya da bu şekilde tarih olmaya başlamıştır.

Bu öyle bir transformasyon ki, hasbel kader elde edilen veya gelinen bir değişim değildir elbet. Bu süreç daha önceki yazılarımın birinde de dile getirmiş olduğum bilinçli bir demografik hareketliliğin bir sonucudur. Çünkü on yıllar boyunca Amerika’da beyazlar ve varlıklı kişiler ya çocuk yapmaz ya da tek çocuk yaparken, zenciler tıpkı Türkiye’deki Muhafazakarlar gibi, en az üç çocuk yaparak nitelikli olmasa da sayısal çoğunluğu eline geçirmişlerdir.

Bu seçim ile Birleşik Devletler Kuzey Güney gelir adaletsizliğini çözme noktasında ikna edici kayda alınır çözümlemelere gitmek durumundadır. Zaten hem Obama’nın seçimi kazanıp hem de bu gelir adaletsizliğinin giderilememesi durumunda bir sonraki seçimde Obama’nın karşısına ona rakip olarak yine bir siyahi başkan adayı Cumhuriyetçi Partiden çıkacaktır.

Yalnız şunu da ilave etmemiz gerekecektir. Obama’nı başkan seçilmesi, Amerika için büyük bir şanstır. Ekonomik Krizin içinede kıvranan Amerika, Obama ile, yer yer Keynezyen politikalar izleyerek krizden çıkma çaresi arayacaktır. Dahası, Obamanın bizzat kendisi başta olmak üzere partisi ile yeni ekonomik bir canlanmanın ilk ivmesini oluşturabilecektir.

Artık bu konudaki gelişmeleri zamana bırakacağız.

Etiketler: , , , ,