Yazma Yorumlama Okuma Bilinci

İnadına konuştuğu gibi yazan, inadına sözcüklerin arasına boşluk bırakmayanlar, inadına imla hatası yapanlar… nereye kadar!!!!

Takdir edersiniz ki, medeniyet ayrıntılarda gizlidir. Okumanın bilinci yorumlamaktır, yorumlamanın bilinci, bardaktaki suyun her iki tarafını görebilmektir, yazmanın bilinci, elden geldiğince kendinden çıkabilmektir, nesnele yönelebilmektir. Bir yazar nesnel olmak zorunda değildir elbet. Adı üzerinde yazar kendi görüş veya düşüncesini kaleme alır. Ama bu düşünce ne kadar kişisellikten arınırsa o kadar aynadır. İyi bir yazar iyi bir aynadır. İyi bir yazarın subjektif yazılarında bile milyonlar kendini bulabilir hissedebilir, duygulanabilir. Bu o yazarın kendinden süzülme başarısıdır satırlar arasından.

ÖNEMLİ BİR KAÇ NOT:

Bir çok yazarımız ve yorumcumuz, hala imla hataları konusunda gerekli hassasiyeti göstermemektedir. Oysa ki, başta da belirttiğim gibi, yazmanın yorumlamanın hem teknik hem de içerik sorumluluğu olmalıdır. Güzel türkçemize teknik olarak özen göstermeyi sorumluluk olarak görmeliyiz. En temel imla kurallarını bile hiçe sayan yazıları bundan böyle yayına koymayacağımızı bilmenizi isteriz. Hala yazı başlıklarının tamamını büyük harfle veya tamamını küçük harfle yazan yazarlarımız bulunmakta. Hala cümleler arasında boşluk bırakılmamakta. Editörler olarak bizler ancak bunların gözden kaçanlarına müdahale edebiliriz. Bütün bir yazıya ortaokul veya lisedeki kompozisyon öğretmenleri gibi düzeltme durumumuz takdir edersiniz ki yoktur olamaz da. Gazetemiz bir okul değil bir ekoldür. Belli standardın altında yazan yazarlarımızın yazılarını üzülerek yayınlamama kararı aldık. Bunları bilmenizi istedik.

Bu arada gazetemiz www.alexa.com indexlerinde bir buçuk sene önceki reytingimize kavuşmuştur. Bu günden itibaren ilk üç aylık hedefimiz, dünyada ilk yüz bin Türkiye’de de ilk binin altına inmektir. Dileğimiz bir buçuk ay sonra bunları geçrekleştirmiş olmak ve daha büyük hedeflere sizleri taşımaktır.

Unutmayın ki, yazarıyla okuruyla Türkiye’deki internet siteleri arasında ilk bin site arasına girmek hepimize özel ayrıcalık sağlayacaktır.

Hasassiyet göstermenizi istirham ederiz. Başarımız başarınızdır.

Sevgiyle kalınız.

Etiketler:,