Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

İlk Site

Menüler

Yazı Kategorileri

Bilgi Ağı Sitelerimiz

Arşivler

Sayaç

Who's Online

  • 0 Members.
  • 8 Guests.

:: Fatsa Güneş Yazıları

 

Bir taraftan G 8 ülkeleri, dünyanın açlıktan ölümlerin yaşandığı ülkelerinin borçlarının silinmesi için Japonya'nın Okinawa adasında kuş sütünün dahi bulunduğu muhteşem sofralarda toplanır ve sözde çözüm ararlarken, bir taraftan da Amerika'nın Camp David eyaletinde(!) asırlık bir pazarlığın sonuçlandırılması için kozlar paylaşılıyordu. (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , ,

Karadeniz sahil yolu kaplumbağa hızıyla devam ederken, Ulaştırma bakanlığı devrim sayılabilecek yeni bir kurum oluşturmayı planlıyor. Bu kurumun fiilen / tam olarak oluşturulması 2030 senesinde tamamlanacakmış. (ahmet emin fidan'ın beyninden geçen ilhamlara göre) bununla ilgili çalışmalar 2026-2030 yıllarını kapsayan 13. Beş yıllık kalkınma planına konulmaya (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , , ,

"Oba"lılarla"Cenik"lilerin bütünleştiği yer

Arşiv kayıtlarına göre, 1455'te, Canik-i Bayram veya Ordu kazası'nın sınırları, bu günkü il sınırlarımızdan biraz farklıydı. Fatsa'nın hemen doğusunda denize dökülen Bolaman çayını ve bu günkü Çatalpınar, Kabataş ve Aybastı ilçelerinin batı sınırlarını takiben Kelkit vadisine inen hat Ordu kazasının batı sınırını teşkil ediyordu. Kelkit vadisiyle çevrili olan yöre, Güneyde Reşadiye ( (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , , , , , ,

Dünyanın önde gelen iletişim ustası televizyon programlarının halk kitleleri karşısında ayna görevini ne kadar başarılı yaparlarsa reyting’leri o kadar yüksek olur der. Hatta bu zatın “ayna teorisi” diye bir kuramı da vardır.

Bu kuram çerçevesinde şimdi yerli aynalı sazanlarımızı irdelemeye çalışalım.

– Aynalı sazan balığı yumuşak iklimleri sever. Kendisine tutulan aynaların karşısından ayrılamaz, zevkle ve (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , , , ,

 (ULUSA USULCA SESLENİŞİN DEVAMI)

– Ey boşluklar içinde kıvranan aciz ve aynalı sazan milletim.

İçinizi dışınızı boş bırakmayın. İçinizde dininizi iyi saklayın. Dininizi sakın ola ki, vicdanınızdan dışarı çıkarmayın. Hem dışarıya çıkan dinin değeri kalır mı? Müslüman olduğunuzu kimseye söylemeyin. Dini duygularınızı hiç kimseye tavsiye etmeyin. Yoksa müslümanlığınızın da değeri kalmaz. Kutsal kitabınıza karşı saygıda kusur etmeyin, evinizin en görünmez köş (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , ,

Konu özeti: Aynalı sazan balığının toplumdaki işlevleri…

– Eeeey medyanın esiri oyuncağı ve aynası olmuş şaşkın milletim.

Biliniz ki medya gibi medyum yoktur. Medya başkalarının ruhunu çağırabileceği gibi sizin de ruhunuzu çağırabilir ve bir daha ruhunuz sıkılmaz.

Medya sizin en tesirli masalınızdır. Bazı uyku kaçırıcı, sizi uyandırmaya çalışan medya olsa bile siz ona kulak as (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , , ,

Enflasyon canavarı günde 70 kilo et yer. Sonra da et vereni yer. Bu gün itibarıyla memura, işçiye, çiftçiye endeskli enflasyon artış oranları yıllık % 20 civarındadır. Buna karşın, vitrinlere ve/veya  pazara endeksli reel enflasyon artış oranı ise, ortalama % 70’ler civarındadır.

Bugünden itibaren Tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ve Toptan eşya fiyatları endeksi(TEFE) olarak hesaplanan (Devamını Okuyun)

Etiketler:,

“Her arz kendi talebini yaratır” ilkesi, iktisat biliminde temel bir ilkedir. İktisat biliminin a politik, a historik, a moral, ilkelerini de göz önüne alırsak bu bakış açısıyla olayı daha iyi değerlendiririz. Bundan 10 yıl önce, bilgisayar kıraathanelerinin ve seyirhanelerinin her mahalleye gireceğini, en küçük kasabaların bile ana caddelerinde Telsim Shop, veya Türkcel Plazaların boy göstereceği kimin (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , , ,

Giresun'dan Trabzon'a kadar, nüfus tabelası da olmasa  ilçelerin sınırlarını görebilmek pek mümkün değil. Jeolojik olarak Karadeniz'de dağlar denize paralel olduğundan şehirde metrekareye düşen insan sayısı artmaktadır. Bu da şehirleşmeyi denize paralel dar bir çizgide geliştirmesine sebep olmaktadır. Bu durum bizim Fatsa ve Ünye arasında da giderek belirgin olarak görülmektedir. (Devamını Okuyun)

Evet gerçekten Türkiye’de artık hiç bir şey eskisi gibi olmuyor!.

Bir yandan parlamento dışından siyasi tabanı olmayan ekonomik borçluluğu olmayan birisi Cumhurbaşkanımız oluyor. Bir yandan, yıllardır monarşileri kemikleşmiş siyasal partilerin yapıları çatırdamaya başlıyor. Bir yandan uzlaşmacı kişiliklerin önderliğinde yeni oluşumlar kendini göstermeye başlıyor. Bir yandan yıllardır bir tuğla çekilirse çökeceği söylenen devlet duvarı (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , ,

Çoğu siyasal parti liderlerinin, seçim dönemlerinde yaptıkları propaganda nutuklarının en baş cümlesi “biz sessiz yığınların sesiyiz dir. iktidar olsun muhalefet olsun bütün partilerin her zaman en çok sevdikleri kelime demokrasidir. Çünkü demokrasi ile siyasal partiler arasında birebir hayati bağ vardır. Hatta siyaset bilimi partileri, “siyasal partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurudur diye tarif eder. (Devamını Okuyun)

Etiketler:

Cumhurbaflkanlı¤ına A. Necdet Sezer’in seçilmesi siyasi istikrar ve siyasi mutabakat açısından hem içeride hem dıflarıda olumlu sonuçlar getirecektir. Böylesi siyasi mutabakatı cumhur olarak ilk defa gördük. Böylece müdahele dönemleri dıflında parlamento dıflından birisinin seçilmesinin yolu açılmıfl oldu. (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , ,