Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

İlk Site

Yazı Kategorileri

Bilgi Ağı Sitelerimiz

Arşivler

Sayaç

:: Siyaset/Politika

 

 

Bir seçimi geride bırakıp geçim telaşesine girdik yine. Neler oldu bitti bu seçimde, Amerikan alaboroz usülü, yordamlamaya çalışalım.

 1. Başkanlık sistemi, şaşkınlıklar içinde geçen bir seçimin ardından nihayet resmen başladı. Seçimin resmi, reisin resesif propagandacılarını ezip geçerken, başta dominant aktörlü Reis olmak üzere  Muharrem İnce gibi dominant aktörlerle cebelleşmesiyle tamamlandı. Bu cedelleşmeden seçim akşamı bir bedelleşme oldu mu bilmem ama, seçim gecesi burnuma Londra merkezli bir dijital koku geldi sanki hayal meyal. Gelen koku, siyasetin bedelleşmesi için steril kalan sterlin üzerinden olmadı elbet. Şu hayatta kaimeden başka kıymetli ve kaymaklı ödünleşme araçları çok var ne de olsa. Seçim gecesi onca büyük oy almasına, (15 milyon genç)) yaratılmasına rağmen, diğer dominant aktör, uzun ince bir yol bulup sırra kadem bastı ne hikmetse. Subliminal bir kaç twit önce belirip sonra delirmiş gibi silindi. Neyse… Atı alan Reis, atladı gitti, Huber köşkünde bir selam çakarak, en kara memleketine ve orada karanlık geceyi aydınlatan coşkulu kalaBALIKlara mehter coşkusu verip o gecenin derûnî derinliğine daldı, ertesi günün başkanlığının başlangıcı için.
 2. Ak Troller, havuz medyasından beslenip, jölelilerce süslenip, bütün özverileriyle ve haşarılıklarıyla, büyük bir başarıya imza attılar. İnsanı titreten ve coşkulandıran tılsımlı dombıra müziği eşliğinde, gaza gelip göze gelmeden, söze gelip bol bol tezahüratlarla, milyonluk orkestrayı oluşturmayı başardılar. Usta Reis ise, böylesine hipnotize bir kitlenin pek tabi ki keyfini çıkarıp, tutuklanmadan, nutuklarına nutuk, gücüne güç katarak yarım asırlık maratonu yağmur altlarında beraber yürüdüğü ve maraton koştuğu ekibiyle coşmakta.
 3. Öteden beri Milliyetçi HAREKET yazıp ta tabelada, pek HAREKET görülemeyen parti binası, gölgelerin gücü altında pek HARARETLENDİ. Kendilerini tebrik etmek teknik açıdan gerekli elbet. Ülkenin siyaset bahçelerinde ağza alınmayacak azgın vecizeleri ve aforizmaları affetmeden sızlatan ve cızlatan, eski sözlerimin arkasındayım diyerekten, gizli açık veya izli desteğiyle istekli olan bahçeli, bohçasını doldurup, hoşça bir gece geçirdi yorucu seçimin ardından, geçim gününün arifesinde.
 4. İYİ çıkıp kötü giren bir gurup siyasi aktör ise, en güzel lafları ve güzafları söyleyip, kendi mikrokozmozuna hapsolan berrak ve berbat bir merkezi ve taşra teşkilatıyla, ancak ve ancak, yüzde onları bulabildi. İktidarı sarsacağını söyleyip, kendini sarsacak sonuç alır almaz, gecenin sessizliğini heceledi iyiden iyiye.
 5. Cumhuriyeti olup ta HALKINI hala halk otobüslerinde arayan siyasal aktör ve çekirdek ekibi de, adeta alayına çelme takarcasına, aday serpiştirerek basiretsiz ve hamasi politik ACIlarıyla bekleyip durdu gecenin ilerleyen saatlerine doğru iç çekerek, pencerelerin ardında. Üstüne üstlük kerhen verilmesi gereken desteği, şerhen ve şevken vererek, şarkî vilayetlerin politik aktörünü yüzde onların çok çok üstüne çıkardı, kendi üstüne bastırarak. Teşkilatını da, “algı operasyonu” var deyû, başarısızlığının hesabını veremediğinden asıl algı operasyonunu kendi yayarak ve yaparak.
 6. Yurdumuzun doğu bölgesindeki halkımızın fakirliğinden ve terk edilmişliğinden geçinmeye çalışan sapkın ve şaşkın, bizi bir kaşık suda boğmak isteyen dış güçlerin ve terör odaklarının emelleriyle emellerini tevhid ettiren bir grup siyasi aktörün her seçimde bir yol yöntem bulup meclise girecek olması beni üzen ve ezen başka gerkçek.
 7. Bir de miadını doldurup ta, son çırpınışlarını yapan, saadetin sadedine gelelim desem dee, rahmetli ustalar ustasının saadetini yaşayamamanın burukluğuyla, son yılların vurukluğuyla Türk Siyasi tarihindeki bir siyasi örgütün bitişe dair noktanın manevralarını ve manivelalarını gördük. Böyle bir siyasi mirasın, yengeç sepetindeki yengeçler gibi, birbirini yemesini ayıplayarak hayıflandım.
 8. Vatandaş mı, haa, o malum, vatan TAŞ mübarek. Her şeye eyvallah. Reisin kekiyle keklenecek, yardım kuyruklarına eklenecek, yardımı kabul etmeye devam ederken, balık tutmayı öğrenmesi gerektiğine asla aklını erdiremeyecek.
 9. Ben mi. Kaderim bu ne yapayım. İsa ve Musa hazretleri hiç sevmez beni. Doğa ve Çevre Derneğimizin botanik bahçesinde en az elli çeşit kaktüs yetiştirmekten, elim ve dilim iyice kaktüse dönüştü. Kime ve nereye batacağını ben bile bilemez oldum. Elimi ve dilimi kaktüslerden arındırıp GÜZELLEME de yazasım var ama şu an keyfimin kahyası hiç yerinde değil. Belki bir parmak bal çalar İsa veya Musa ağzıma da, güzellemeleri döktürüveririm kırk katırlarca satırlara.
 10. Kıymetli okurlarım, ne düşüncelerdesiniz bilmem ama, ben karamsarım. Bir taraftan eğitimin dibe vurması, bir taraftan tarımın ve tarım sanayiinin dibe vuruşu… Boşverin siyasi aktörleri, kendimize bakalım, üretelim. Yüce tasarlayıcıya şükürler olsun ki, bizi bu coğrafyada var etmiş. Bunun kıymetini bilelim, birbirimizi yemeden kendimiz ve dünya için üretelim illa da yemek için birşey gerekirse.
 11. Bu yazım, bilim kategorisinde değil elbet. Ama sosyolojik uzanımları olan dîlimden dökülenleri sesli aktardım o kadar. Kalın sağlıcakla.

Ülkem için aydınlık yarınlar ve esenlikler temennilerimle.

Etiketler:, , , ,

 

Nitelikli Çöp Sorunsalı, Atık ve Artık Maddeler, Değerlendirme Yöntemleri

Nitelikli çöp sorunu Türkiye’nin kanayan yarasıdır. Dünden bu güne gittikçe artan çevresel felaketlerin, küresel ısınmanın beyin korteksini et bürümüş aymaz insanların görmezden gelmeye devam etmeleri lüksü, bizlerin İNSANLIK ADINA bunu hazmedeceği anlamına gelmemektedir.

Nitelikli Çöp Nedir?

Nitelikli çöpleri iki kategoride ele alabiliriz:

A sınıfı Nitelikli Çöpler:

herhangi bir ilave müdahalede bulunulmaksızın, çok basit birincil süreçlerden sonra, (yıkama, bölme, öğütme, eritme, presleme) gibi yöntemlerden sonra direkt (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , , , ,

 

2017 Referandumunun İktidara, Muhalefete ve Yabancı Ülekelere Mesajı

Yazımızın başlığını koyduk koymasına ama, bu başlık doğrusu kesmedi beni. Şu
başlığı da kullanmak istedim. “İktidarın ve Muhalefetin Yüzde Elliyle İmtihanı” başlığını da kullanmak istiyorum. Bir başlık daha kullanmak istiyorum bu yazıma o da: “Kes Sesini Avrupa, Kendine Gel İktidar, Ders Çalış muhalefet”. Evet bu başlıkların her birisinin de yazımın başlığı olmasını isterim. Şimdi gelelim referandumun sonuçlarına. Pek tabi ki, referandumun sonuçlarını kategorik açıdan ele almak zorundayım.

 

1-REFERANDUMUN YURT İÇİNDEKİ SONUÇLARI:

1.1- Referandum Sonucunun (Halkın) İktidar Partisine Yönelik Uyarıları:

1.1.1- Ey iktidar, sen bu seçimi hukuken ve teknik olarak kazanmış olabilirsin. Ama ama sana vermiş olduğum vize, sistemi değiştirmene izin vermektedir. Ancak (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , , , , , , ,

Nisan 4th, 2017 | in Hukuk, Siyaset/Politika, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Cumhurbaşkanlığı Sisteminin Uygulanmasına İlişkin Zorunlu Gereklilikler

 

Başkanlık (Cumhurbaşkanlığı) Sisteminde Kuvvetler Ayrılığı ilkesi Kapsamında Egemenliğin Dağılımı ve  Demokratikliği Açısından Seçim Sistemlerinin önemi, Merkezi ve Yerel Yönetim Seçimlerinde Ön Seçimin Önemine İlişkin Birkaç Husus:

Türk yönetim tarihimiz boyunca geçerliliğini koruyan, “ulul emre itaat” deyimiyle siyasal hayatımızda bu güne kadar gelmiş toplumsal siyasal psikoz, gerek kadim Selçuklu gerekse Kadim Osmanlı devlet, hükümet ve bürokrasi geleneğinde yerini korumuştur. Son 950  yıldır tabanda (avamda) ve tavanda (havasta) yerleşik hale gelmiş bu psikoz yasama, yürütme yargı erklerinin kendi zamanına göre kendine (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

 

Tuğla Gibi Yazı, Sakın Okumayın! Bir Dramatik ve Trajikomik Tekerleme Modunda Öykü

İnat ettiyseniz okumak için, okuyun öyleyse. korkunun ecele faydası yok.

Hollandalı bir arkadaşım ne yapıyosun diye sordu, ben de: Signalle dişimi fırçalarım kendi kardeşimi ısırmak için, rama yağı yerim göbeklenmek, elidor kullanırım, kepeklenmek için, lipton içerim dudaklarımı yakaraktan, zavallılığımıza bakaraktan, domestos kullanırım, kirlenen siyaseti temİZLEMEK için, ing banka giderim cüzzamımı alıp inek gibi
arslanın kuyruğuna takılırım, kendim üretmem bunları, lÜXüme takılırım.

 

(bu ürünlerin hepsinin hollanda ürünü olduğu söylenir. Sermaye bu, kafa tutmaya gelmez, tokatlar adamı… Ey milletim, kaç markanız var, Etiden, Ülkerden, Torkudan başka. Bunların da ağırlığı (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , ,

Aralık 17th, 2016 | in ahmet fidan, Siyaset/Politika, Toplum | Yorum Yapin
www.yazarportal.com-siyah-beyaz-turk-bayragi

İnadına Biriz ve Bütünüz

Düşmanın övdüğü dostum olamaz, düşmanımı öven dostum olamaz.

Türkiye’nin savaşa girmesi için elinden geleni yapmaktalar.
Asıl amacın, Türkiye’nin parçalanması olduğu zaten bilinmete. Bunun için, en kolay yol, elbette ki terör. Ama bu topraklarda yaşıyorsak, bu toprakların üzerinde kurulu bulunan TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’nin yönetimi olan meşru hukumetine siyasi olarak oy verelim veya vermeyelim, böylesi zamanlarda sahip çıkmak vicdani, insani görevimizdir.
Yurdunu seven herkes bu ülkenin zararına yol açacak amacı ihanete varan fiil ve davranışları görürse devletin meşru denetim organlarına bildirmelidir.

(daha&helliip;)

Etiketler:, , , ,

arada kalanlar arada kalmalar

arada-kalanlar-arada-kalmalar

Arasatın Çirkin Yüzü de diyebiliriz ona.

Arada kalır insanlar, bir çok bakımdan bir çok sebeplerle.

Çildi kırıştırır, yaşlandırır, kalbi buruşturur, yüzü düşürür, saçı ağartır, kalbi çıkmazlara sokar.

Arada kalanlar.

Nelerin arada kalmasına merak ederseniz, yüzlerce renk kartelasında renk beğenmek gibi en tatlıcasından…

Partiler arasında arasında arada kalırsınız.

Zorunda olduğunuz için gidersiniz seçim sandığına. Adımlarınız sizi cenazeye gider gibi taşır

Formaliteden işlemleri yaparsınız. Arada kalmışsınız bir kere. Bir yığın düşünce, bir yığın ideoloji

Ve o saklı kabine girdiğinizde boş boş bakarsınız pusulaya, hangisine versem kime versem niye ki dersiniz. (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , ,

Ekim 21st, 2016 | in Hukuk, Siyaset/Politika | Yorum Yapin
baskanlik-sistemi

Başkanlık Sisteminin Emniyet Sübapları

Dünyada çoğu ülkeye baktığımızda, en tepede, ya başkan, ya imparator, ya da kral var. Ancak böyle görülse de monarşi görünümlü bu yapılar 21. yüzyıl modern yönetim sistemleri çerçevesinde ya güçlü meclislerce ya da ikili meclislerce desteklenmiş veya dengelenmiştir.

Her ne kadar dünyanın egemen yönetimleri kronik oligarşik tahakküm altında olsa da yürütmenin bila kaydüş’şart pervazsızlaşmasına müsaade edilmeyecek bir medeniyet seviyesini yakalamış durumdadır. Bu yazımda, hanedanların egemenliği ilkesine dayalı oligarşi ekibinin varlığı veya durumunu tartışmayacağım. Bu başlı başına ayrı bir yazı konusu. Burada dile getireceğim husus, gündemdeki başkanlık sisteminin dengesini sağlayacak dinamikler üzerine olacaktır. Şimdi bunları maddeler halinde ele alalım. (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , ,

13355639_1728698224074858_1068126643_n

Tek Dişi Kalmış Doğu, Tek İşi Kalmış Batı Bağlamında, Oryantalist Toplumların Tüketiciliği

 

Gezdik, gördük, yendik demiş Julius Sezar,  M.Ö. Zelan  savaşının ardından, Roma Senatosu’na gönderdiği (senatoyu) küçümseyici mektubunda.  (Zelan, bu günkü Tokat’ın Zile ilçesidir) Bu BATI toplumunun SÖMÜRGECİ ve benmerkezci yapısının bir yansımasıydı.

Üçlü terkiple tarihte biz (islam coğrafyası adına Mevlana) ne demiş peki:

Hamdım, piştim, yandım“.

Aradaki fark, ise, biri dışa dönük saldırgan, biri ise, içe dönük (batınî), muhafazakar. Tabi bunda (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , , , ,

 

Öylesine Bir Taziye, Ölesiye Bir Kutlama

Öylesine Bir Taziye, Ölesiye Bir Kutlama

 

On kasımda kasım kasım kasılamadı öğretmenlerimiz öğretmenler gününde geçim derdine düştü dünya tasarruf gününü ıskalayıp savurganlıkları arasında. Kurban bayramında kurban olduk çoğu kötülüğe, yaklaşmak yerine riyakarlıkla uzaklaştık O’ndan ve onun sevdiğinden kutlu doğum haftasının ritüelleri arasında. Yirmi üç nisanda çocukça şeyler için yıllar tükettiğimizi anladık, kılımızı bile kıpırdatmadığımız binlerce vahşete çevreden baktık, baktık bakakaldık, çevre gününe inat, yeşil ay kutlamasının ardından kadehler tokuşturduk yeşilliklerin yok edilip betonlaştığı kaygan zeminlerde. Su günleri kutladık kurudukça dünya,
kanımızın suyu, suyumuzun kanına bulaştı, verem etti her yıl büyüyen kötülükler sardı hücrelerimizi kanserle savaş (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Kasım 3rd, 2015 | in Dünya, Siyaset/Politika, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Bir Kasım Milletvekili Genel Seçim Sonuçları Üzerine

Seçim Sonrası Siyaset, Miyaset, Demokrasi Estetiği ve Mimarisi, Demokrasi-Demografi ve Siyaset Mühendisliği Temelinde, Düz Mantık Kolaylığı…

Demokrasi estetiğini yazmıştım yıllar önce gazetelerde ve dergilerde sütun sütun. Bunu siyaset estetiği ile genişletmek gerek.

Ardından Siyaset mühendisliği demek lazım, seçim sistemlerini, demografik yapıyı, coğrafi yapıyı hasılı bütün çapraz baskıları ortaya koyarak.

Siyaset mühendisliği deyince bir kere, insanlar hemen hesap kitap korkusuyla kaçarlar. Kaçmayın.

Aslında siyaset mühendisliği düz mantığa dayanmakta. Tayyip Beyin yabanca basında başarısına gizem yüklediği manşetin kökenine indiğimizde, Kasımpaşa doğallığını, samimi görünümü, birebir ilişkiyi farkederiz.

Şimdi, Yeni Şafak Gazetesinde gözüme çarpan şu sorulara bir göz atalım: (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , , , ,