Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

İlk Site

Yazı Kategorileri

Bilgi Ağı Sitelerimiz

Arşivler

Sayaç

:: ahmet fidan

 

 

Bir seçimi geride bırakıp geçim telaşesine girdik yine. Neler oldu bitti bu seçimde, Amerikan alaboroz usülü, yordamlamaya çalışalım.

 1. Başkanlık sistemi, şaşkınlıklar içinde geçen bir seçimin ardından nihayet resmen başladı. Seçimin resmi, reisin resesif propagandacılarını ezip geçerken, başta dominant aktörlü Reis olmak üzere  Muharrem İnce gibi dominant aktörlerle cebelleşmesiyle tamamlandı. Bu cedelleşmeden seçim akşamı bir bedelleşme oldu mu bilmem ama, seçim gecesi burnuma Londra merkezli bir dijital koku geldi sanki hayal meyal. Gelen koku, siyasetin bedelleşmesi için steril kalan sterlin üzerinden olmadı elbet. Şu hayatta kaimeden başka kıymetli ve kaymaklı ödünleşme araçları çok var ne de olsa. Seçim gecesi onca büyük oy almasına, (15 milyon genç)) yaratılmasına rağmen, diğer dominant aktör, uzun ince bir yol bulup sırra kadem bastı ne hikmetse. Subliminal bir kaç twit önce belirip sonra delirmiş gibi silindi. Neyse… Atı alan Reis, atladı gitti, Huber köşkünde bir selam çakarak, en kara memleketine ve orada karanlık geceyi aydınlatan coşkulu kalaBALIKlara mehter coşkusu verip o gecenin derûnî derinliğine daldı, ertesi günün başkanlığının başlangıcı için.
 2. Ak Troller, havuz medyasından beslenip, jölelilerce süslenip, bütün özverileriyle ve haşarılıklarıyla, büyük bir başarıya imza attılar. İnsanı titreten ve coşkulandıran tılsımlı dombıra müziği eşliğinde, gaza gelip göze gelmeden, söze gelip bol bol tezahüratlarla, milyonluk orkestrayı oluşturmayı başardılar. Usta Reis ise, böylesine hipnotize bir kitlenin pek tabi ki keyfini çıkarıp, tutuklanmadan, nutuklarına nutuk, gücüne güç katarak yarım asırlık maratonu yağmur altlarında beraber yürüdüğü ve maraton koştuğu ekibiyle coşmakta.
 3. Öteden beri Milliyetçi HAREKET yazıp ta tabelada, pek HAREKET görülemeyen parti binası, gölgelerin gücü altında pek HARARETLENDİ. Kendilerini tebrik etmek teknik açıdan gerekli elbet. Ülkenin siyaset bahçelerinde ağza alınmayacak azgın vecizeleri ve aforizmaları affetmeden sızlatan ve cızlatan, eski sözlerimin arkasındayım diyerekten, gizli açık veya izli desteğiyle istekli olan bahçeli, bohçasını doldurup, hoşça bir gece geçirdi yorucu seçimin ardından, geçim gününün arifesinde.
 4. İYİ çıkıp kötü giren bir gurup siyasi aktör ise, en güzel lafları ve güzafları söyleyip, kendi mikrokozmozuna hapsolan berrak ve berbat bir merkezi ve taşra teşkilatıyla, ancak ve ancak, yüzde onları bulabildi. İktidarı sarsacağını söyleyip, kendini sarsacak sonuç alır almaz, gecenin sessizliğini heceledi iyiden iyiye.
 5. Cumhuriyeti olup ta HALKINI hala halk otobüslerinde arayan siyasal aktör ve çekirdek ekibi de, adeta alayına çelme takarcasına, aday serpiştirerek basiretsiz ve hamasi politik ACIlarıyla bekleyip durdu gecenin ilerleyen saatlerine doğru iç çekerek, pencerelerin ardında. Üstüne üstlük kerhen verilmesi gereken desteği, şerhen ve şevken vererek, şarkî vilayetlerin politik aktörünü yüzde onların çok çok üstüne çıkardı, kendi üstüne bastırarak. Teşkilatını da, “algı operasyonu” var deyû, başarısızlığının hesabını veremediğinden asıl algı operasyonunu kendi yayarak ve yaparak.
 6. Yurdumuzun doğu bölgesindeki halkımızın fakirliğinden ve terk edilmişliğinden geçinmeye çalışan sapkın ve şaşkın, bizi bir kaşık suda boğmak isteyen dış güçlerin ve terör odaklarının emelleriyle emellerini tevhid ettiren bir grup siyasi aktörün her seçimde bir yol yöntem bulup meclise girecek olması beni üzen ve ezen başka gerkçek.
 7. Bir de miadını doldurup ta, son çırpınışlarını yapan, saadetin sadedine gelelim desem dee, rahmetli ustalar ustasının saadetini yaşayamamanın burukluğuyla, son yılların vurukluğuyla Türk Siyasi tarihindeki bir siyasi örgütün bitişe dair noktanın manevralarını ve manivelalarını gördük. Böyle bir siyasi mirasın, yengeç sepetindeki yengeçler gibi, birbirini yemesini ayıplayarak hayıflandım.
 8. Vatandaş mı, haa, o malum, vatan TAŞ mübarek. Her şeye eyvallah. Reisin kekiyle keklenecek, yardım kuyruklarına eklenecek, yardımı kabul etmeye devam ederken, balık tutmayı öğrenmesi gerektiğine asla aklını erdiremeyecek.
 9. Ben mi. Kaderim bu ne yapayım. İsa ve Musa hazretleri hiç sevmez beni. Doğa ve Çevre Derneğimizin botanik bahçesinde en az elli çeşit kaktüs yetiştirmekten, elim ve dilim iyice kaktüse dönüştü. Kime ve nereye batacağını ben bile bilemez oldum. Elimi ve dilimi kaktüslerden arındırıp GÜZELLEME de yazasım var ama şu an keyfimin kahyası hiç yerinde değil. Belki bir parmak bal çalar İsa veya Musa ağzıma da, güzellemeleri döktürüveririm kırk katırlarca satırlara.
 10. Kıymetli okurlarım, ne düşüncelerdesiniz bilmem ama, ben karamsarım. Bir taraftan eğitimin dibe vurması, bir taraftan tarımın ve tarım sanayiinin dibe vuruşu… Boşverin siyasi aktörleri, kendimize bakalım, üretelim. Yüce tasarlayıcıya şükürler olsun ki, bizi bu coğrafyada var etmiş. Bunun kıymetini bilelim, birbirimizi yemeden kendimiz ve dünya için üretelim illa da yemek için birşey gerekirse.
 11. Bu yazım, bilim kategorisinde değil elbet. Ama sosyolojik uzanımları olan dîlimden dökülenleri sesli aktardım o kadar. Kalın sağlıcakla.

Ülkem için aydınlık yarınlar ve esenlikler temennilerimle.

Etiketler:, , , ,

 

Uluslararası Kent Akademisi Dergisinin Mart Sayısı 22 Bilimsel eserle Yayınlandı

 

www.kentakademisi.com url adresinden, TÜBİTAK ULAKBİM Dergipark, http://dergipark.gov.tr/kent url adreslerinden yayınlanan, uluslararası hakemli indeksli, aynı zamanda Online Bilgi İletişim ve Medya Hizmetlerimize ait siteler topluluğunun bir parçası / üyesi olan Kent Akademisi, Kent Kültürü ve Yönetimi Dergisi, hepsi birbirinden özgün bilimsel çalışmalarla 2018 Mart sayısını (Volume: 11, Issue: 1, Period: 33) yayınlayarak Türk ve Dünya bilimine katkısına devam ediyor.

Her yeni sayıda, yükümüz daha da ağırlaşmakta olduğunu görsek te, Türk ve Dünya bilimine katkı sunma yolundaki aşkımız gittekçe artarak derinleşmektedir. Üstelik bu çalışmalarımızı, dergimize hiç reklam almadan, yazarlardan ücret talep etmeden yürütmenin (bizce) tatnı onurunu yaşamaktayız.

Önceki sayılarımızda, makale sirkülasyonumuz, olağan seyrinde iken, özellikle 2018 yılından itibaren, (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , , ,

 

Nitelikli Çöp Sorunsalı, Atık ve Artık Maddeler, Değerlendirme Yöntemleri

Nitelikli çöp sorunu Türkiye’nin kanayan yarasıdır. Dünden bu güne gittikçe artan çevresel felaketlerin, küresel ısınmanın beyin korteksini et bürümüş aymaz insanların görmezden gelmeye devam etmeleri lüksü, bizlerin İNSANLIK ADINA bunu hazmedeceği anlamına gelmemektedir.

Nitelikli Çöp Nedir?

Nitelikli çöpleri iki kategoride ele alabiliriz:

A sınıfı Nitelikli Çöpler:

herhangi bir ilave müdahalede bulunulmaksızın, çok basit birincil süreçlerden sonra, (yıkama, bölme, öğütme, eritme, presleme) gibi yöntemlerden sonra direkt (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , , , ,

 

2017 Referandumunun İktidara, Muhalefete ve Yabancı Ülekelere Mesajı

Yazımızın başlığını koyduk koymasına ama, bu başlık doğrusu kesmedi beni. Şu
başlığı da kullanmak istedim. “İktidarın ve Muhalefetin Yüzde Elliyle İmtihanı” başlığını da kullanmak istiyorum. Bir başlık daha kullanmak istiyorum bu yazıma o da: “Kes Sesini Avrupa, Kendine Gel İktidar, Ders Çalış muhalefet”. Evet bu başlıkların her birisinin de yazımın başlığı olmasını isterim. Şimdi gelelim referandumun sonuçlarına. Pek tabi ki, referandumun sonuçlarını kategorik açıdan ele almak zorundayım.

 

1-REFERANDUMUN YURT İÇİNDEKİ SONUÇLARI:

1.1- Referandum Sonucunun (Halkın) İktidar Partisine Yönelik Uyarıları:

1.1.1- Ey iktidar, sen bu seçimi hukuken ve teknik olarak kazanmış olabilirsin. Ama ama sana vermiş olduğum vize, sistemi değiştirmene izin vermektedir. Ancak (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , , , , , , ,

 

Tuğla Gibi Yazı, Sakın Okumayın! Bir Dramatik ve Trajikomik Tekerleme Modunda Öykü

İnat ettiyseniz okumak için, okuyun öyleyse. korkunun ecele faydası yok.

Hollandalı bir arkadaşım ne yapıyosun diye sordu, ben de: Signalle dişimi fırçalarım kendi kardeşimi ısırmak için, rama yağı yerim göbeklenmek, elidor kullanırım, kepeklenmek için, lipton içerim dudaklarımı yakaraktan, zavallılığımıza bakaraktan, domestos kullanırım, kirlenen siyaseti temİZLEMEK için, ing banka giderim cüzzamımı alıp inek gibi
arslanın kuyruğuna takılırım, kendim üretmem bunları, lÜXüme takılırım.

 

(bu ürünlerin hepsinin hollanda ürünü olduğu söylenir. Sermaye bu, kafa tutmaya gelmez, tokatlar adamı… Ey milletim, kaç markanız var, Etiden, Ülkerden, Torkudan başka. Bunların da ağırlığı (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , ,

Aralık 17th, 2016 | in ahmet fidan, Siyaset/Politika, Toplum | Yorum Yapin
www.yazarportal.com-siyah-beyaz-turk-bayragi

İnadına Biriz ve Bütünüz

Düşmanın övdüğü dostum olamaz, düşmanımı öven dostum olamaz.

Türkiye’nin savaşa girmesi için elinden geleni yapmaktalar.
Asıl amacın, Türkiye’nin parçalanması olduğu zaten bilinmete. Bunun için, en kolay yol, elbette ki terör. Ama bu topraklarda yaşıyorsak, bu toprakların üzerinde kurulu bulunan TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’nin yönetimi olan meşru hukumetine siyasi olarak oy verelim veya vermeyelim, böylesi zamanlarda sahip çıkmak vicdani, insani görevimizdir.
Yurdunu seven herkes bu ülkenin zararına yol açacak amacı ihanete varan fiil ve davranışları görürse devletin meşru denetim organlarına bildirmelidir.

(daha&helliip;)

Etiketler:, , , ,

 

İktidar ve İktidar-Sızzz-Lıkkk Sendromu Üzerine!

İktidar ve İktidar-sızzzlık Sendromu Üzerine

İktidar ve İktidar-sızzzlık Sendromu Üzerine

Virüsler bünyeye sızmak için bahane ararlar.

Sinekler böcekler yağlı şekerli yerleri severler.

Bütün parazitler gıdalı yerleri severler.

İktidarlar ve iktidardakiler, gıda kaynakları olduklarından dolayı, buralarda bilumum asalaklar, böcekler, kurtçuklar, sülükler  vs. vs. bol miktarda bulunur. O yüzden iktidarlar ve iktidar sahiplerinin pek hijyenik olabilmeleri dahası hijyenik olarak kendilerini koruyabilmeleri oldukça zordur.

İktidarların mücavir alanları pek fırtınalıdır. Rüzgarın ne yönden eseceği belli olmaz. Bunun için iktidar sahiplerinin karakterleri, esen rüzgarlara karşı kısa zaman içinde çoğu zaman mutasyona uğramışlardır. Her ne yönden eserse essin rüzgarlar, ona hemencecik uyum sağlarlar. Gelen rüzgarlar ağa, giden rüzgarlar paşa olur hemen. (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , , ,

 

Zorlu Gündür Mart Dokuzu

 

Mart dokuzu bu gün.

Rûmî takvime göre martın dokuzu. Rumi takvim miladi takvime göre 13 gün geriden gider. Yani rumi takvime göre martın dokuzu, miladi takvimde, Martın 22’sine tekabül eder.

Kara kışa dair Mart dokuzundan sonraki dönüm noktası, “aprul / abrul beşi”

İlk baharın başlangıcı aynı zamanda bu gün. Yani İslamiyetten önceki Türk Kültüründe “newroz”.

Bu gün ekinoksun da birinci günüdür. Yani gündüz gece dün itibarıyla eşitlenmiş, kışın uzun geceleri geride kalmıştır.

“eşitlik”, “kardeşlik”, “özgürlük” günleri…

Bu günün eşitlik günü olması, gün ve gecenin eşitliğinden gelir. Bir dönem günler uzun (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , ,

ilgi-milgi

Asrın Kabusu: İlgi ve İlgi Sorunsalı

 

İlgi mi, İlgi, İlgi, milgi…

Not: Bu yazıda hibrit yöntemi kullanılmıştır.*

İlgi, sürekli kısalmakta olan bir olgu artık. On dakika bile sıkmakta herkesi.

Yetmişli yılların gençliği yani bu zamanın orta yaşlı ebeveynleri bir araya geldiğinde çocuklarını konuşurken onlardaki tatminsizlik sorunlarından ve ilgi kısalığından bahsederlerdi. Her bir ebeveyn benzer sorunları yaşamakta olduklarından uzun uzadıya sohbet ederlerdi. Dün bu sohbetlerin konusu, sadece yeni yetmeler üzerine yapılırken, bu gün bu konu bütün bir toplumun ve bütün bir jenerasyonun konusu / sorunu (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , , ,

ünye kent-konsey-yatay

Ünye Kent Konseyi Kuruldu, Darısı Fatsa’ya…

Ünye Kent Konseyi kuruldu.

Ünye Belediye Meclisi’nin 03/06/2014 tarih ve 165 sayılı kararıyla Ünye Kent Konseyi kuruldu. Şahsımın da içinde bulunduğu Ünye Belediyesi Mevzuat Hazırlama gurubu hızlı bir şekilde hareket ederek 8 Ekim 2006 Tarih ve 26313 sayılı resmi gazetede yayınlanan Kent Konseyi Yönetmeliğine göre ÜNYE KENT KONSEYİ YÖNERGESİni hazırladık.

Kent Konseyi yönergesinin 8. maddesinin C bendine göre davet edilen 140 kişiden oluşan sivil toplum kuruluşu temsilcileri  dün, (28/06/2014) tarihinde yapılan genel kurulunda (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , ,

maden-ocaklari-ve-orman-katliami-ahmet-fidan

Akciğerlerimiz Kanser Eden Maden Ocakları

 

Çıbanlar Büyüyor ve sayısı artıyor, yakında bütün akciğerlerimizi saracak!

Istıranca’daki ve Yıldız dağlarındaki maden ocakları, Kapıdağ’daki tavuk çiftlikleri, Kaz Dağları eteklerindeki Bayramiç maden ocakları, Beşparmak Dağları’ndaki maden ocakları…
Hangilerini ortaya koyalım.

Şimdi en başta hayır diyemeyeceğimiz, demeyeceğimiz hususları ortaya koyalım.

 1. Madencilik çalışmaları tabi ki de yapılacak. Kalkınmamız için şart.
 2. Sanayi tesisleri kurulacak. Dünyanın önde gelen ülkeleri arasında önce gelen hak ettiğimiz yeri alacağız. Bütün bunlar için kaynaklarımızı kullanacağız elbet
 3. Mega projeler yapacağız, ülkemiz dev projeler konusunda ilk akla gelen ülkeler arasında anılacak.

Bu günü düşünme kolaycılığı, insan genetiğinin varsayılan ayarıdır. Yukarıda sıraladığım birkaç başlık ve devamı, hemen herkesin istediği, mutlu olduğu olaylardır. Ancak bu gelişmeler ve standartlar için sadece ve (daha&helliip;)

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,