Kızı Olmalı İnsanın

 

Kızı olmalı insanın,  

Alabildiğine sadık, vefakar, alabildiğine zorlu ve nazenin.  

Kızı olmalı insanın,  

Canını emanet ettiğin, elin, ayağın, gözün kulağın, her şeyin.  

Kızı olmalı insanın,  

Hata yaptığında gözlerinin içine baktığın, bakar bakmaz masumiyetiyle saniyeler içinde eridiğin, vefasına taptığın.  

Kızı olmalı insanın,  

Evinde babasına annesine karşı nazlı niyazlı, sokakta cadılığından ve hışmından korktuğun.  

Kızı olmalı insanın,  

Herkes terkettiğinde seni, varlığında da, yokluğunda da, evliyken de bekarken de, babacığım veya (anneciğim) diye kucak açtığında gözyaşlarıyla bağrına bastığın.  

Kızı olmalı insanın,  

Demlediği çayı süzülerek getirmesini seyrettiğin, pişirdiği kahvenin tadına gizlediğin, özenle bezediğin.  

Kızı olmalı insanın,  

Canıyla canlandığın, varlığıyla anlamlandığın özlemiyle ve iç çekişlerinle dağ dağ efkarlandığın.  

Kızı olmalı insanın,  

“Dünya bir yana kızım bir yana” diyebildiğin, üzerine titrediğin için onun eşini / dostunu dahi çok sevdiğin.  

* * * * *  

Kızı Olmalı İnsanın

Eski Arapları duydukça dumur olurum kendimi bildim bileli. Kız çocuklarını diri diri gömerlermiş ya hani. İslam Peygamberinin yok ettiği lanet olası bir adetin temsilcileri. Yüce yaratıcı kız babalarına ayrı bir merhamet göstermekte. Bunu bizzat ben yaşamaktayım. Kızın bereketini hissetmişimdir her daim.  

Küçükken nereye yürüsen peşinden gölge gibi seni takip eder ya, yerden bitme, o yaşlarda küçük parmağına sarılırken bütün bir dünyaya sarılır ya hani, büyüdükçe de sen onun varlığıyla güçlenirsin. Gölgeni arar olursun adeta gittiğin her yerde.  

Çoğu baba ilk çocuğunun erkek olmasını ister. Ben de o gafillerden biriyim. Şimdi keşke demenin çaresizliği içindeyim. İlk çocuğun kız olmalı, ne derseniz deyin. Eğer ebeveynler kendilerini kopyalamak isterlerse buna gayret etmesinler. Kızlarına baksınlar. Çünkü kız çocukları hem annenin hem babanın kopyası olmaya çoktan hazırdır zaten.  

Ne tuhaf, ne gariptir ki, böylesi bereket kaynağı, can yoldaşı varlıklar, hep oğuldan sonra göze görülmüş, yer yer insan olduğu unutulmuş, yer yer alınıp satılmış, hatta atılmış. Toplum bile çifte standart uygular kızlarımıza, koskoca toplum oğullara / erkeklere taraf çeker. Analar bile bu taraf tutmada rol alır, unutuverir kızlığını, acı ki ne acı.  

Görmek için bakmak gerek, Kızınıza bakın dostlar. Onu sevginizle büyüleyin. Onlar zaten sınırsız özgürlük istemezler, alışık ta değildirler hem. Genlerinde de yoktur erkekler gibi alıp başını gitmek. Siz zaten onları sıkmadıkça onlar sizin yamacınızdan ayrılmazlar. Siz onlara arkadaş olursanız, paylaşırlar, hem her şeylerini. Ketum da olmazlar erkek kardeşleri gibi. Yalan bile söylemeye gerek görmezler arkadaş olursanız, hem onu / onları iyi tanırsanız anlarsınız zaten, onlar da sizin anladığınızı veya anlayacağınızı bilir buna teşebbüs bile etmezler.  

Yüce yaratıcıya şükürler olsun ki, kızımı lutfetmiş bana. Ve ben bu mutluluğu yaşamakta olan bir babayım. Canım kızım, Ruze, hep varol, mutlu ol, gözüm kulağım elim ayağım ol.  

Seni bana bağışlayan Annene saygılarımı sunuyorum.  

Mutlu pazarlar efendim. Bu pazarki köpüklü kahvenizi (varsa) kızınıza yaptırın. Keyfini çıkarın. Sağlıcakla kalın.  

Not:  

Bu yazı, http://www.bilgiagi.net, http://www.bilgievreni.com, http://www.gazetecanik.com, http://www.kamudanhaber.com, http://www.siyasalforum.net, http://www.gercekgazete.web.tr, http://www.ahmetfidan.com ile, Gerçek Gazete, Balıkesir Demokrat, Gazete Canik vb. kağıt bası gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler:, , , , ,