Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi
Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır

İlk Site

Menüler

Yazı Kategorileri

Bilgi Ağı Sitelerimiz

Arşivler

Sayaç

Who's Online

  • 0 Members.
  • 8 Guests.

 

 

 Lütfen bu yazımı yerel ve ulusal bütün bürokratlar okusun!

Okullar hayat bulsun!

On yılı aşkındır dile getirdiğimiz, yazıp kafa yorduğumuz konu.

Milli Eğitim’ bağlı ilk ve orta öğretim kurumları son on yıla kadar izbelikten, fakirlikten dökülmekteydi. Son on yıl içinde gözle görülür bir değişim süreci başladı. Bu yeter mi pek tabi ki yetmez. Zira alınması gereken mesafeye göre alınan mesafe sınıfta kalınacak kadar düşük nota tekabül etmekte. İktidarın veya Milli Eğitim Bakanlığı’nın eski yönetimlere göre bir kıyaslama değil de Geleceğe göre kendi dönemlerindeki hizmetlere göre bir kıyaslama (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

Kasım 25th, 2010 | in Siyaset/Politika | 2 tane yorum

 

Üç General ve Protokolün Üç Adamı

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki Atamalar ve Bürokratik Harmonide Protokol Sıramamaları:

 

İçişleri Bakanı’na jandarma personeli, Milli Savunma Bakanı’na Türk Silahlı Kuvvetleri personeli hakkında verilen açığa alma yetkisi Cumhuriyet tarihinde ilk kez kullanıldı. Buna göre Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gevramoğlu açığa alındı. Haber bu.

Başbakan  “Yasalar çerçevesinde hareket edildi”, derken, CHP durumu “sivil darbe” olarak değerlendirdi. Bir kere siyasetin en pis hatta iğrenç yanı, erdemlilikten uzak olmasıdır. (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , ,

Birleşik devletler (USA) nasıl ki (sözümona) fırsatlar ülkesi ise, İstanbul da Türkiye için fırsatlar kenti. Bu açıdan bakıldığında Ankarayı uygun bir yere koymakta zorluk çekmekteyiz.

Bürokratik açıdan bakıldığında İstanbul Ankara’nın taşrası iken, genel anlamda bakıldığında, İstanbul dışında (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , ,

Şubat 26th, 2009 | in Ekonomi, Siyaset/Politika, Toplum | Yorum Yapin

Devlet: Neye Yarar ki

Bir Kübalı ile bir Amerikalı sohbet ediyorlarmış. Malumunuz Küba’nın ekonomik durumu belli, Amerikanın gücü belli.

Amerika’lı Küba’lıya şöyle demiş:

          Sizin ülkeyi ben olsam bir günde zenginleştiririm!

Kübalı’da hemen heyecanla sormuş: (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , , , ,

Bu başlıktaki mülga (ilga edilmiş, kaldırılmış) kelimesi takdir edilir ki devlet memurlarının ve devlet memuru olmayanların özlemle ve hararetle duymak istedikleri bir hukuksal düzenlemedir. En azından öyle temenni ediyorum.

Şu anki 657 sayılı Devlen Memurları Kanunu, tembel, sünepe, statik, korkak, yönetsel anlamda muhafazakar insanlar için tam bir sığınak veya barınaktır. Bu kanunun mülgası, kamu kesiminin yerinde (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , , ,

Ocak 22nd, 2009 | in İş yaşamı, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Önce tanımlamayla başlayalım: Tüccar ticaretle uğraşır. Onun işi ham yarı mamul ve mamul her hangi bir ekonomik değeri üreticiden alıp tüketiciye ulaştırmaktır. Sanayici satın aldığı ham veya yarı mamul maddeyi fiziksel veya kimyasal olarak bir değişime uğratarak pazara sunar. İş adamı sektörel bazda ülkenin reel verilerine göre yön ve istikametini belirlerler. (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , ,

Ulaştırma Bakanlığının e – devlet projesiyle www.turkiye.gov.tr internet adresinden girilen E DEVLET PROJESİ yakında hizmete girecek. Bu hizmetle şimdiye kadar vatandaşın devletin kapısına gittiği dönem geride kalacak, devlet vatandaşın evine, yatağına hatta avucunun içine girmiş olacak. (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , ,

Aralık 5th, 2008 | in İş yaşamı, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Kamu kurumlarında adını çok duyarsınız;

Adına “danışman” derler. Aslında bu kişiler istisnai kadroyu kullanan özel kişilerdir. Bu kişilere pek birşey danışıldığı da görülmemiştir. Ancak özel projelerde veya istisnai konularda çalışırlar. (Devamını Okuyun)

Etiketler:, ,

Kasım 28th, 2008 | in Bilinçlenme, Ekonomi, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Söylerlerdi de inanmazdım. Bu gün birikmiş taksitlendirilmiş, Motorlu taşıt vergi borcumun 4. ve son taksidini yatırmak için vergi dairesine gittim. (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , ,

Kasım 13th, 2008 | in Eğitim, Ekonomi, İş yaşamı, Psikoloji, Yaşam | Yorum Yapin

(Çoktandır düşündüğüm ama bir türlü yazmaya fırsatımın olmadığı bu konuya nihayet sıra geldi.) (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , ,

Mayıs 31st, 2008 | in Eğitim, İş yaşamı, Toplum, Yaşam | Yorum Yapin

Memuriyete ilk başladığım yıllar, genel müdürümün misyon haline getirdiği sloganı hayatta unutmam. Bu misyon benim için hayat misyonu olmuştur. Gerçi bu slogan benim karakterime de uygundu ama ölene kadar bu misyon üzere devam edeceğimden zerre şüphem yok.

Genel müdürümün misyonu aslında toplam kalite yönetiminin bir ilkesiydi. “Bana sorun getirme çözüm getir” in kısaltması olan BSG – ÇG formülasyonu her çalışanın arka panosunda en orta yerde duruyordu. Evet gerçekten de yenilikçi, üretken, girişimci çalışkan tipler ya çalışır ortaya koyarlar, ya da üretim kademelerinde sorunlarla karşılaştıklarında mutlaka çözümleri de yanında sunarlar. (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , ,

Osmanlı’nın toprağa verdiği önemi, yönetimine veya başına tımarlı sipahileri koymasından anlayabiliriz. Yine Osmanlı kamu gelirleri, tarih bilgilerimizi hatırlarsak “has” “zeamet” ve “tımar” olarak ayrımlanırdı. Bu gelenek Cumhuriyetle birlikte günümüzdeki halini almıştır. Bu günkü toprak yönetimi sistemi (toprağın sahipliği açısından) doğru bir sistemdir. İnsan psikolojisine en uygun sistemdir. Bu sistemi Cumhuriyeti kuran Atatürk şekillendirmiştir ve medeni kanunumuzda mülkiyet hakları ve mülkiyet ilişkileri olarak değerlendirilmiştir. 1940 lı yıllara kadar ülkemizin taşradaki ve yüksek kesimdeki toprakları vatandaşlara dağıtılmıştır. O zamanlarda “tutma” sistemiyle sahiplik veya iyelik başlamıştır. (Devamını Okuyun)

Etiketler:, , , , , ,