Başlıktan da anlaşılacağı gibi, AK Partinin kapatılması istemi ve bu istemin reddi salt saf tek düze bir olay değildir elbet. Bu süreç, İstanbul Ümraniye’de 12 Haziran 2007‘de bir gecekonduda ele geçirilen 27 adet el bombası ile başlamış, Ergenekonun ekabirleri birer birer alınmaya başlanmıştı..

İktidarın o tarihe göre çok küçük bu günkü tarihe göre çok büyük olan bu olayı aslında tam anlamıyla bir refleks idi. Çünkü Ergenekon üyelerinin gizli çıkınlardaki kayıtları topyekün AK Partinin kapatılması veya devrilmesine yönelik operasyonlara başlamışlardı bile. Bu bilgi bulgu ve belgeler emniyetin ve içişlerinin başında bulunan hükümet tarafından ele geçirilir geçirilmez SİYASAL ANLAMDA ÖDÜNLEŞME SÜRECİ BAŞLAMIŞ OLDU. ŞUBAT AYINDAN BU GÜNE KADAR BU ÖDÜNLEŞME SÜRECİ DEVAM ETTİ. Babam küçükken hep şunu derdi: Atlar tepişirken karıncalar ezilir. Evet aynen de öyle oldu. AK Parti ile ERGENEKONCULAR tepişirken olan vatandaşlara oldu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti en az üç sene kadar geriye gitmiş oldu. TARAFLAR HARİCİ KAZANILAN KAYBEDİLEN NEYDİ:Gerek ergenekon’un gerekse AK partinin olayın tarafları olması nedeniyle kazanılan ve kaybedilen noktalarını kasdetmemekteyim. Türkiye açısından POLYANNACI bakışla veya pembe gözlüklerle neleri görebilirim diye hem akademik gözle hem gözlemci yazar bakışıyla bakmaya çalıştım.1. Bu süreçte yargı, baskı altına alınmaya çalışılsa da, yer yer siyasal entrikalara kurban gidip isabetsiz kararlar verse de Türk Siyasal Hayatında çok önemli bir ağırlık taşımaya başlamıştır. BU OLAYLAR ŞU YA DA BU ŞEKİLDE TÜRKİYE’NİN HUKUK DEVLETİ OLDUĞUNU TESCİLLEMİŞTİR.

2. Öyle bir hukuk veya yargı sistemimiz olmuştur ki, TEK BAŞINA VE EZİCİ BİR ÇOĞUNLUKLA İKTİDAR PARTİSİNİ BİLE MAHKEME ÖNÜNDE HİZAYA GETİRMEKLE KALMAMIŞ, BUNUN YANINDA DERİNLİKLERİN DERİNLİKLERİNE UZANAN SİYASAL OTORİTENİN ZORLA VEYA HUKUKSAL OLMAYAN YOLLARLA YIKILMASINI KENDİNE MİSYON ETMİŞ TERÖR VE/VEYA ENTRİKA ODAKLAŞMALARINI DA DAĞITIP ELEBAŞLARINI İÇERİ TIKMIŞ VE kanun önüne çıkarmıştır.

3. Yine bu süreç, Son yüzyılların siyasal hayatında bu denli görülmeyecek şekilde, muvazzafından emeklisine, hiç dokunulamamış askeri bürokrasiyi de kanun önüne çıkarmıştır.

4. Bütün bunlar böyle olsa da, yargı bir çok açıdan yara almış, askeriye biraz yıpranmış, iktidarın son birbuçuk yılı ziyan olmuş, EN ÖNEMLİSİ DE, BÜTÜN TÜRKİYE KÜMÜLATİF OLARAK EN AZ BEŞ YIL GERİYE GİTMİŞTİR.

ERGENEKON BU KADAR EDER MİYDİ?
Peki başlığımızda da dile getirdiğimiz gibi, taraflar açısından durum ne olmuştur. AK Parti kendine yönelik hukuk dışı gizliden veya açıktan operasyonlara karşı doğal refleksini göstererek ERGENEKON un ipliğini pazara çıkarmış, parti kapanmanın eşiğinden dönmüştür. Bu dönüş sancılı mı olmuştur, kanlı mı olmuştur kansız mı olmuştur gördük.

Burada AK parti doğal refleksini ustaca artıya döndürerek hukuk çıkrığından geçirdiği ve pazara çıkardığı ERGENEKONDAN GELEN İPLİĞİ çok güzel kullanmış ve PARTİNİN KAPATILMASI İSTEMİNİN İPTALİ kararının ardından yeniden kesesine koymaya hazırlanmaktadır.

Bedeli kadar bedel ödenmiş, ergenekona karşı kapatma, kapatmaya karşı ergenekon kozları çarpışmış, parti kapanmamıştır. ŞİMDİ SIRA, USUL USUL ÇAKTIRMADAN ERGENEKON’un üzerine hijyenik temiz bir örtü örtmek olacaktır. Zira yapılan anlaşma gereği, bedeli kadar bedel ödenmiş ergenekon bu kadar etmiştir. Artık herkes yoluna bakacak, borsa ve piyasalar birkaç gün mutluluk dağıtacak, bir hafta sonra da yeniden ergenekon öncesine ve ak partinin kapatılma talebi öncesine döneceğiz.

Sonra sıra bize gelecek. Siyasal sistem diyecek ki, ey vatandaş bunca badireler atlattın, yargı kısmen de olsa üzerine düşeni yaptı. Şimdi sıra sende, yerel seçimler için sandığa giderken KARPUZ YERİNE KELEK SEÇMEKTEN VAZGEÇ. Evet sevgili okurlarım, sıra bize geliyor. Pirus zaferi bitti. AK Partinin kazanmış olduğu “pirus” zaferi bitti. Parantez içi olarak, ne dersiniz, şimdi ergenekon AK lanacak mı?

Yazı Sözlüğü:
PİRUS ZAFERİ:
Her iki savaşan tarafın çok büyük zayiat verdiği bir tarafın savaşı kazansa da bunun pire kadar değerinin olmadığı zafer türüne denir.

Not:
Bu sitede yayınlanmakta olan yazılar http://www.timeturk.com, www.yazarport.com http://www.gunesgazetesi.net, http://www.kamudanhaber.com, http://www.bilgievreni.com, , http://www.siyasalforum.net, http://www.gercekgazete.web.tr, www.radyobrt.net, ile, Gerçek Gazete, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler:, , ,