Kamer Genç Polemiği

Gelsin, Meclis iç tüzüğüne bir madde eklersiniz, içkiliyken meclise girilmez diye. Sorun çözülür.

Adam Meclisteki odasında iki tek atıp ta genel kurula inemez mi, canı isterse iner tabi. Burada sorumluluk kişinin kendinindir. Takdir de kendinindir.

HATALAR:

– Kişinin alkollü içecek tüketmesi kendine ait özel durumudur. Kişi yürüyüş ve konuşmalarından bunu bariz olarak yansıtmadıkça 3. kişilerin laf söylemesine gerek olmamalı.

– Kişi alkollü genel kurula geldiyse, bu duyu organlarındaki melekelerinde bir kayıp olmadığı sürece kendi bileceği durum olmalı.

– “Adam kafayı çekmiş gelmiş buraya” sözünü ağzından çıkarıp ta, bunu bir de toplum önünde önce inkar etmek, ardından kayıtlardan (redde imkan kalmayacak şekilde) ortaya çıkmasıyla çark edip “SÖYLEMİŞMİŞİM” diye pişkin bir tavırla cevaplamak ayrı bir hatadır.

– Toplum teknoloji yoğun bir toplumdur. Kimse hesabını veremeyeceği söz ve davranşta bulunmamalı, bu tür teknoloji yoğun ortamlarda sözüne, diline hakim olmamak yadırganacak bir durumdur.

– Kamuoyu önünde belli yere gelmiş kişilerin böylesi teknolojiyoğun gerçeklik altında yaptıklarını veya söylediklerini inkar etmek ise apayrı bir hatadır. Kişilik sorununu ve güven sorununu ortaya çıkarır. Hele ki bu kişi meclis başkanıysa bu daha vahim bir durum arzeder.

Genellikle kişileri ve olayları yazı konusu yapmam ama bu vakıa kişilerin arasında geçen bir olay olsa da, TBMM de geçen bir diyalog olduğu için yazı konusu yaptım. Dileğim, böylesi acınası hatta trajikomik fakabasmaların tekerrür etmemesi, politikacıların veya devlet adamlarının dünya gezegeninde gizlilik kavramının yok olduğu gerçeğini iyice bellemeleridir.

İLAVE ÖNEMLİ NOT:

İster iktidar olsun ister olmasın, TBMM üyesi olan yani milletvekili olan bir kişinin temel varlık nedeni, parlamentoda yasaların yapılmasında görev yapmak, görüş bildirmek, oy kullanmak, komisyonlarda çalışmak, araştırma yapmak ve sorunları dile getirmektir. Hiç bir milletvekilini meclis başkanının sırf sorun dile getiriyor diye veya karşı görüş öne sürüyor diye azarlama hakkı olmamalı. Velev ki bu meclis başkanı olsun. Buna karşın, parlamenterlerin de kişisel çıkarlarından elverdiği ölçüde arınmaları, muhalefet yaparken yapıcı muhalefet yapmaları ilk etapta karşı partiye fayda sağlar gibi görülse de, muhalif milletvekiline orta ve uzun dönemde prim kazandıracaktır.

Sayın Kamer Genç’in kavgacı, izansız, çoğu zaman bağnaz düşünce ve yaklaşımlarını bir çok kişi takdir eder. Ancak, kendisi genel kurulun yasa yapım süreçlerinde ve komisyon çalışmalarında en çok katılımcı ve aktif milletvekillerinden biridir. Bu anlamda milletvekilliği görevinin (en azından fonksiyonel açıdan) hakkını vermektedir. Bu başarısı nedeniyledir ki, kendisi bölgesinden yüksek bir meşruiyet desteğiyle seçilmiştir. Kendileri Ankara Merkezdeki parti başkanının listeye almasıyla tombaladan çıkmamıştır.

Yiğidi öldürmeyelim, hakkını da yemeyelim.

Son Not: Bir gün Kamer Genç’i savunma mahiyetinde yazı yazacağım aklımın ucundan geçmezdi. Bu yazıyı yazmama sebep olan politik acılara bu yazım ithaf olsun.

Basiret ve izan dileklerimle.

Not:
Bu yazı, http://www.bilgiagi.net, http://www.bilgievreni.com, http://www.gazetecanik.comhttp://www.kamudanhaber.com, http://www.siyasalforum.nethttp://www.gercekgazete.web.tr, http://www.ahmetfidan.com ile, Gerçek Gazete, Balıkesir Demokrat, Halkın Sesi, Güney Marmara Yaşam ve Fatsa Güneş gazetelerinde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz.

Etiketler:, , , ,